بيمارستان آموزشي فاطمه الزهرا (س) ساري
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد
br ENGLISH
معرفي كتابخانه

كتابخانه بيمارستان فاطمه الزهراء (س) ،كتابخانه بيمارستاني در زمينه تخصصي و فوق تخصصي قلب مي باشد كه مجموعه اي

غني از منابع  در زمينه قلب را در برگرفته است.كتابخانه در حال حاضر حدود 113 متر مربع مساحت دارد كه زيرزمين بخش جراحي واقع گرديده است.

كتابخانه بيمارستان ، از سال 1368 تا سال 1377شامل يك قفسه در حدود پانزده جلد كتاب،بوده كه در دفتر پرستاري ، براي استفاده افراد اختصاص داده شده بود ،واز سال 1377 تا 1379 اتاقي كوچك كه در كنار اتاق عمل سابق بيمارستان بود براي كتابخانه در نظر گرفته شد كه سال بعد از ان به اتاق كوچك ديگري كه در كنار زايشگاه قديم بود نقل مكان كرد و از سال 1379 تا سال 1388 اتاق 20 متري واقع در طبقه بالاي اورژانس فعلي به كتابخانه اختصاص داده شد .

به دليل غير مرتبط بودن رشته تحصيلي متصديان به كار گمارده شده درآن،كتابخانه داراي مجموعه اي خام ونظام نيافته بود . در سال 1381با جايگزين كردن كارشناس ارشد كتابداري و علوم اطلاع رساني به عنوان مسوول كتابخانه سعي بر آن شد كه منابع بر مبناي استانداردهاي كتابداري تنظيم و اماده سازي شود . با اختصاص دادن منابع مالي كه از سوي معاونت محترم تحقيقات و فناوري و بيمارستان در غني سازي منابع و تجهيزات تا حد امكان كوشش به عمل امد. در سال 1382 كتابخانه نيز مجهز به كامپيوتر متصل به اينترنت شد.پس از كوششهاي مذكور كتابخانه اين مركز بعد ازاجرايي شدن تبديل مركز درماني به مركز درماني- آموزشي ،در سال 1386 امتيازات لازم جهت تبديل به يك مركز آموزشي را احراز نمود. از زمان مطرح شدن بحث تبديل بيمارستان از مركز درماني به مركز درماني-آموزشي تصميم به افزايش فضاي فيزيكي كتابخانه گرفته شد . در نهايت با اين تبديل در سال 1388 اين تصميم عملي گرديد و ساختمان كتابخانه به فضاي113 متر مربع واقع در زير زمين ساختمان جراحي انتقال يافت. و با استفاده از بودجه معاونت محترم تحقيقات و فناوري و بيمارستان تعداد كامپيوترها كه همگي متصل به اينترنت مي باشد ،افزايش يافت ،كتابخانه به دستگاه ايمني كتاب مجهز شد ه تعداد قفسه كتاب، مجله، قفسه سي دي افزوده شد وسالن مطالعه هم مجهز گرديد. و نيز انباري جهت آرشيو مجلات و وسايل كتابخانه در نزديك فضاي كتابخانه به كتابخانه اختصاص داده شد.

اهداف و وظايف كتابخانه:

كمك به ارتقاي فعاليتهاي پژوهشي،اموزشي،فرهنگي بيمارستان از طريق تامين نيازهاي اطلاعاتي كاربران با بكارگيري شيوه هاي نوين كتابداري و اطلاع رساني و كمك به ارتقاي دانش تخصصي كاربران كتابخانه و كاركنان با استفاده از تكنولوژي پيشرفته اطلاعاتي.

 رشد و توسعه بيشتر منابع كتابخانه و افزايش كتب تخصصي ومنابع مرجع ودر جهت افزايش كيفيت منابع در هر سال ، نسبت به تعيين ضوابط انتخاب منابع مورد نياز اتي و نيز ارزشيابي منابع موجود وكوشش دراختصاص دادن بودجه مستقل و كافي براي كتابخانه  و تلاش بيشتر درافزايش گرداوري منابع غير كتابي در چهارچوب رشته اموزشي بيمارستان با توجه به ضرورت اطلاع از تحولات علمي و فني كشورهاي پيشرفته و استخدام افراد متخصص و با تجربه و .ايجاد مكان و فضاي مناسب جهت گسترش منابع جديد و اتي كتابخانه جزء اهداف كوتاه مدت و ميان مدت و بلند مدت كتابخانه ميباشند..

 وظايف اين كتابخانه به طور اعم شامل موارد ذيل مي باشد:

*    شناخت نيازهاي اطلاعاتي جامعه كتابخانه با توجه به برنامه ها، رشته هاي آموزشي و مقاطع مختلف تحصيلي و انتخاب منابع مناسب از ميان منابع منتشره.

*    گرداوري و سازماندهي مجموعه اي غني از منابع اطلاعاتي مركب از كتب، نشريات ادواري، پايان نامه ها ، رسانه هاي الكترونيكي و ساير مواد مورد نياز برنامه هاي پژوهشي يا اموزشي بيمارستان.

*    ارائه خدمات اطلاع رساني مرجع و رايانه اي به كليه مراجعان

*    تامين، فراهم آوري و سازماندهي مجموعه لوح هاي فشرده آموزشي.

*    سازماندهي مجموعه به منظور افزايش ميزان دسترسي

*    كمك به كاربران در استفاده از منابع

*    فراهم اوردن امكانات و تسهيلات فيزيكي كافي و مناسب براي استفاده از منابع در داخل كتابخانه

مجموعه كتابخانه شامل كتابهاي لاتين و فارسي ، نشريات لاتين و فارسي، پايان نامه ، منابع ومراجع الكترونيكي است. اين مجموعه بصورت باز اداره مي گردد.

خدمات كتابخانه شامل انتخاب، تهيه و گردآوري منابع ، سازماندهي و فهرست نويسي منابع ،اماده سازي كتب ،گردش و امانت منابع كتابخانه، وجين كتب ، قفسه خواني ،ثبت مجلات و پايان نامه ها ،اماده سازي منابع الكترونيكي ،جستجوي مقالات از اينترنت و سايت دانشگاه علوم پزشكي مازندران(mazums)،

 كليه اعضا محترم هيات علمي ، و كاركنان بيمارستان و تمامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مازندران ،از اعضا كتابخانه مي باشند و براحتي مي توانند نيازهاي علمي خود رااز اين طريق مرتفع نمايند.

  تجهيزات كتابخانه :

 - پنج دستگاه كامپيوتر مجهز به پنج خط اينترنت         
 - 
دو دستگاه پرينتر همراه با اسكنر و فتوكپي   
 - 
 دستگاه ايمني كتاب      
- قفسه نگهداري سي دي

- ميزهاي هشت نفره و تكنفره )پنج ميز هشت نفره و 16 عدد ميز تكنفره )و 44 صندلي

- قفسه هاي كتاب

اعضا:

 اعضاء هيئت علمي وكارمندان  بيمارستان و تمامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مازندران مي توانند به عضويت كتابخانه بيمارستان درآيند. اعضاء در حال حاضر به شرح ذيل مي باشد:

 

 

 

اعضاء

پرسنل

هيئت علمي

پزشك

رزيدنت

دانشجويان دانشگاه ازاد كه در بيمارستان بخش دارند.

اينترن ها و استاژرها كه در بيمارستان بخش دارند.

  عضويت در كتابخانه:

*        حداكثر تعداد كتاب براي اعضاء به صورت زير مي باشد (تعداد با توجه به شرايط و نظر كتابدار قابل تغيير مي باشد):

زمان

تعداد

عضو

30 روز

15

اعضاءهيئت علمي

30روز

10

رزيدنت

30

5

پزشكان

7

2

ساير اعضاء

بخش مخزن و امانت:مجموعه مخزن كتابخانه به شرح ذيل مي باشد:

نوع منبع

كتاب فارسي

كتاب لاتين

كتاب الكترونيكي (لوح فشرده)

*        كتابهاي فارسي و لاتين در قفسه هاي جداگانه، بر اساس موضوع  مرتب شده است نظام رده بندي nlmميباشد. نظام دستيابي به منابع به صورت سيستم قفسه باز مي باشد كه در واقع موثرترين روش استفاده از مجموعة كتابخانه است و به  مراجعه كننده امكان دسترسي سريع و مستقيم به منابع را داده، علاوه بر اين، امكان گزينش و انتخاب كتاب از ميان كتاب هاي مشابه را براي اعضاء فراهم مي آورد. چنانچه مراجعين نياز به راهنمايي جهت دسترسي به منابع ساير كتابخانه ها داشته باشند ،مي توانند با راهنمايي كتابدار كتاب خود را بيابند.

امانت گرفتن كتب و منابع موجود، منوط به داشتن كارت دانشجويي براي دانشجويان و گرفتن امضاء براي پزشكان و رزيدنتها و پرسنل ميباشد.

 تعدا د كتب : تا مهر ماه سال 1397 كتب فارسي 4985 نسخه و 49000 عنوان و كتب لاتين 1550نسخه و 1400 عنوان ميباشد.

كتب مرجع و پايان نامه ها :

شامل كتب مرجع (لغت نامه،دايره المعارف، اطلس و ...) و پايان نامه‌هاي دانشجويان و اعضاي هيئت علمي بيمارستان ميباشد و استفاده تنها در محل ميسر است. 

    مجموعه سازي منابع كتابخانه:

مجموعه كتابخانه متناسب با نيازهاي اطلاعاتي جامعه كتابخانه، با توجه به برنامه ها، رشته هاي آموزشي و مقاطع مختلف تحصيلي و انتخاب منابع مناسب از ميان منابع منتشره.

     تهيه و فراهم‌آوري منابع

         خريد

تهيه انتشارات عمومي و جاري از طريق ناشران، كتابفروشيها و نمايشگاههاي ملي و بين‌المللي.

تهيه انتشارات سازمانهاي دولتي و انجمنهاي مختلف.

خريد انتشارات بين‌المللي از طريق كارگزار (واسطه) در نمايشگاه­هاي بين المللي.

اهداء

 كتاب هاي اهدايي در صورتي پذيرفته مي شوند كه از تاريخ انتشار آنها در مورد كتب فارسي بيش از 3 سال و كتب لاتين بيشتر از 4 سال نگذشته باشد و موضوع آن مرتبط با كتاب هاي كتابخانه باشد .

 معيار‌هاي گزينش منابع:

كتابخانه در تهيه منابع معيارهاي ذيل را در نظر خواهد داشت:

  گستردگي: چون كتابخانه براي استفاده اعضاي هيئت علمي گروه قلب و عروق و ساير رشته­هاي تخصصي و پاراكلينيكي مثل پرستاري،   ...،تهيه شده است منابع اعم از فارسي و غير فارسي كه بالقوه براي امورتحقيقاتي و مطالعاتي جامعه  استفاده كننده مناسب  تشخيص داده شود تهيه و به مجموعه اضافه مي‌شود.

     ارزش: در فرايند گزينش منابع اطلاعاتي اعم از فارسي و غير فارسي اقتدار علمي، روزآمدي، شهرت مؤلف و ناشر كاملا مورد توجه قرار خواهد گرفت.

     شكل: كتابخانه هر شكل از منابعي را كه با امكانات كتابخانه قابل استفاده باشد جمع‌آوري و نگهداري خواهد كرد. اين اشكال عبارتند از مواد چاپي (كتاب، نشريه ادواري، انتشارات دولتي و ...)، ، نرم‌افزار كامپيوتري و ساير مواد .

     وجين :

مهمترين اصول وجين مجموعه را ميتوان موارد زير برشمرد:

·         ويرايش هاي قبلي منابعي كه ويرايش هاي جديد آن وارد كتابخانه شده اند.

·         منابع فرسوده اي كه ديگر قابل استفاده نيستند. (منابعي كه صفحات كسري داشته و يا صحافي شان خراب شده است).

·         منابعي كه عمر متوسط و مفيد آنها تمام شده و محتواي علمي آن كهنه شده اند.

·         نسخه هاي اضافي منابعي كه ديگر مورد استفاده نيستند.

·         منابعي كه ديگر استفاده نمي شوند .

 

خط‌ مشي  كتابخانه بيمارستان  فاطمه الزهراء (س)

(Mission)

بيانيه رسالت واحد كتابخانه ي بيمارستان:

كمك به ارتقاي فعاليتهاي پژوهشي،اموزشي،فرهنگي بيمارستان از طريق تامين نيازهاي اطلاعاتي كاربران با بكارگيري شيوه هاي نوين كتابداري و اطلاع رساني و كمك به ارتقاي دانش تخصصي كاربران كتابخانه و كاركنان با استفاده از تكنولوژي پيشرفته اطلاعاتي.

(VISION)

دورنماي واحد كتابخانه بيمارستان:

رشد و توسعه منابع كتابخانه و افزايش كتب تخصصي ومنابع مرجع ودر جهت افزايش كيفيت منابع در هر سال ، نسبت به تعيين ضوابط انتخاب منابع مورد نياز اتي و نيز ارزشيابي منابع موجود مبادرت شود و.كوشش درافزايش گرداوري منابع غير كتابي در چهارچوب رشته اموزشي بيمارستان با توجه به ضرورت اطلاع از تحولات علمي و فني كشورهاي پيشرفته در اين مورد و استخدام افراد متخصص و با تجربه و ايجاد مكان و فضاي مناسب جهت گسترش منابع جديد و اتي .

جامعه كتابخانه:

اعضاء هيئت علمي، دستياران وپرسنل بيمارستان و تمامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي مازندران مي توانند به عضويت كتابخانه بيمارستان درآيند

ساختار تشكيلاتي كتابخانه :

با توجه به اينكه كتابخانه بيمارستاني است و پرسنل آن محدود است فعاليت­هاي كتابخانه يكجا و به صورت زير انجام مي پذيرد .

مسئول كتابخانه:

مسئول كتابخانه نظارت و مديريت بر تمام امور كتابخانه كه در قالب حوزه خدمات فني و حوزه خدمات عمومي سازماندهي شده‌اند را بر‌عهده دارد.

حوزه خدمات فني:فعاليتهايي كه در اين حوزه انجام مي‌شود از مرحله گزينش عناوين منابع موردنياز تا آماده‌سازي منابع جهت ارائه به مراجعه‌كننده را در‌برگرفته و در بخشهاي زير انجام مي‌پذيرد:

 

 بخش گزينش و تهيه منابع اطلاعاتي:

ليست عناوين منابع بر اساس پيشنهاد اعضاي محترم هيئت علمي گروه قلب، يا پيشنهادات اعضاي هيئت علمي بيهوشي و جراحي قلب ،  پزشكي هسته اي ، پاتولوژي و پيشنهادات گروه پرستاري ، آزمايشگاه، راديولوژي و ... كه با نظارت مسئول كتابخانه تهيه شده و سپس پيگيريهاي لازم جهت تهيه منابع به عمل مي‌آيد. پس از دريافت منابع تهيه شده، آنها را ممهور به مهر كتابخانه نموده و در دفتر مخصوص ثبت خواهند كرد.

بخش فهرستنويسي:

منابع خريداري شده با استفاده از ابزارهاي لازم اعم از پايگاه كتابشناسي پزشكي و پايگاه كتابشناسي كتابخانه  بر اساس نظام رده بندي NLM فهرستنويسي مي‌شوند.

بخش آماده‌سازي منابع:

تهيه برچسب و جيب كتاب و نصب آنها در محلهاي مخصوص، منابع جهت استفاده مراجعين آماده مي‌باشند.

حوزه خدمات عمومي:

فعاليتهايي كه در اين بخش انجام مي‌شوند مستقيمآً با مراجعه كننده در تماس مي‌باشند. اين فعاليتها در بخشهاي زير انجام مي‌شوند.

 بخش جستجوي اينترنتي:

اين بخش جستجوي فهرست مقالات مراجعين را با استفاده از كليد واژه­هاي ارائه شده از   Pub Med انجام مي­دهد، سپس مقالات را از سايت علوم پزشكي مازندران ( mazums) و يا از مجلات موجود در آرشيو كتابخانه تهيه مي­نمايد.

     بخش مخزن و امانت :

منابع اطلاعاتي مورد‌نياز مراجعين بر طبق ضوابط خاص در اين بخش به امانت داده مي‌شوند.همچنين اين بخش مسئول پيگيري بازگشت به موقع منابع به امانت رفته است. كتابهاي فارسي و لاتين در قفسه هاي جداگانه، بر اساس موضوع  مرتب شده است. نظام دستيابي به منابع به صورت سيستم قفسه باز مي باشد كه در واقع موثرترين روش استفاده از مجموعة كتابخانه است و به  مراجعه كننده امكان دسترسي سريع و مستقيم به منابع را داده، علاوه بر اين، امكان گزينش و انتخاب كتاب از ميان كتاب هاي مشابه را براي اعضاء فراهم مي آورد. چنانچه مراجعين نياز به راهنمايي جهت دسترسي به منابع ساير كتابخانه ها داشته باشند ،مي توانند با راهنمايي كتابدار كتاب خود را بيابند.

   امانت گرفتن كتب و منابع موجود، منوط به داشتن كارت دانشجويي براي دانشجويان و گرفتن امضاء براي پزشكان و  رزيدنتها و پرسنل ميباشد.  

              بخش مرجع:

 كتب مرجع و پايان نامه ها :

شامل كتب مرجع (لغت نامه،دايره المعارف، اطلس و ...) و پايان نامه‌هاي دانشجويان و اعضاي هيئت علمي بيمارستان ميباشد و استفاده تنها در محل ميسر است. 

     منابع الكترونيكي :

با توجه به اينكه امكان تهيه كپي از لوح فشرده، و دي وي دي هاي همراه كتاب امكان پذير است منابع فوق امانت داده نخواهند شد مگر در موارد خاص.

 4985

تعداد نسخ كتب فارسي

49000

تعداد عنوان كتب فارسي

1550

تعداد نسخ كتب لاتين

1400

تعداد عنوان كتب لاتين

تعداد كتب موجود در كتابخانه فاطمه الزهرا تا ششماه اول سال 1397

كتب رفرنس گروه قلب :

Braunwald heart dieases a text book of cardiovascular medicine 

Hurst the heart 

Echocardiogeraphy feigenbaums 

The practice of clinical echocardiogeraphy otto

Text book of interventional cardiology topol

Cardiology Crawford 

Grossman cardiac catheterization 

Abrams angiogeraphy interventional

 1 - Heart Disease / Braunwald/ W.B. Saunders

2 - Harrison’s Principles of Internal Medicine/ Braunwald, Eugene / Mc Graw Hill /

1 – Journal of American College of Cardiology

2 – New England Journal of Medicine

3 Journal of Clinician update of Circulation

 بخش نشريات ادواري

تعداد عناوين نشريات فارسي 75عنوان ميباشد كه نامتناوب ميباشد و48 عنوان لاتين كه نامتناوب است و مجلات اصلي كه 5 عنوان است.

 

 

 

 Title

American heart journal    

     

Journal of the American college of cardiology 

Annals of thoracic surgery  

Circulation

Journal of interventional cardiology                  

 

 

منشور اخلاقي كتابخانه

•   خدمت صادقانه به مراجعين و ايمان به اينكه رضاي خالق وابسته به رضاي مخلوق است.

•   ارائه عاليترين سطح خدمات به كليه كاربران كتابخانه از طريق سازماندهي مناسب منابع همراه با تدوين خط مشي هاي خدمت رساني مناسب ودسترسي اسان و پاسخگويي مودبانه به تمام نيازهاي كاربران بدون هيچ گونه چشم داشت.

•   حمايت از محرمانگي و حريم شخصي هر يك از مراجعه كنندگان كتابخانه

•   احترام به حق مالكيت معنوي افراد

•   برخورد نيكو ومحترمانه با تمامي مراجعين وهمكاران

•   اجتناب از اعمال علايق شخصي و ايجاد بار مالي بر دوش استفاده كنندگان كتابخانه،و سازمان

•   تفكيك بين اعتقادات شخصي و وظايف حرفه اي و خودداري از دخالت عقايد شخصي در اجراي اهداف سازمان يا چگونگي دسترسي به منابع اطلاعاتي

•   لزوم انعطاف پذيري در قبال پيشنهادات و انتقادات به عمل امده

•   تلاش براي تعالي حرفه كتابداري و جذب اعضا به واسطه افزايش دانش و مهارت هاي حرفه اي

•   تلاش در حفظ بيت المال و در استفاده بهينه از امكانات، كوشا بوده.

•   ملزم بودن نسبت به اجراي قوانين، مقررات و دستورالعمل هاي سازمان

•   استقبال از انتقادات و پيشنهادهاي مراجعه كنندگان

•   در شنيدن صبور، در پاسخ دادن متين، و در عمل منصف بودن

 

 ايجاد محيطي امن و جذاب براي اعضاءو مراجعانobject  

1397/09/25
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal