بيمارستان آموزشي فاطمه الزهرا (س) ساري
۱۳۹۷ شنبه ۲۶ آبان
br ENGLISH
ساختار تشكيلاتي كتابخانه

ساختار تشكيلاتي كتابخانه :

با توجه به اينكه كتابخانه بيمارستاني است و پرسنل آن محدود است فعاليت­هاي كتابخانه يكجا و به صورت زير انجام مي پذيرد .

مسئول كتابخانه:

مسئول كتابخانه نظارت و مديريت بر تمام امور كتابخانه كه در قالب حوزه خدمات فني و حوزه خدمات عمومي سازماندهي شده‌اند را بر‌عهده دارد.

حوزه خدمات فني:فعاليتهايي كه در اين حوزه انجام مي‌شود از مرحله گزينش عناوين منابع موردنياز تا آماده‌سازي منابع جهت ارائه به مراجعه‌كننده را در‌برگرفته و در بخشهاي زير انجام مي‌پذيرد:

 

 

 

 بخش گزينش و تهيه منابع اطلاعاتي:

ليست عناوين منابع بر اساس پيشنهاد اعضاي محترم هيئت علمي گروه قلب، يا پيشنهادات اعضاي هيئت علمي بيهوشي و جراحي قلب ،  پزشكي هسته اي ، پاتولوژي و پيشنهادات گروه پرستاري ، آزمايشگاه، راديولوژي و ... كه با نظارت مسئول كتابخانه تهيه شده و سپس پيگيريهاي لازم جهت تهيه منابع به عمل مي‌آيد. پس از دريافت منابع تهيه شده، آنها را ممهور به مهر كتابخانه نموده و در دفتر مخصوص ثبت خواهند كرد.

بخش فهرستنويسي:

منابع خريداري شده با استفاده از ابزارهاي لازم اعم از پايگاه كتابشناسي پزشكي و پايگاه كتابشناسي كتابخانه  بر اساس نظام رده بندي NLM فهرستنويسي مي‌شوند.

بخش آماده‌سازي منابع:

تهيه برچسب و جيب كتاب و نصب آنها در محلهاي مخصوص، منابع جهت استفاده مراجعين آماده مي‌باشند.

حوزه خدمات عمومي:

فعاليتهايي كه در اين بخش انجام مي‌شوند مستقيمآً با مراجعه كننده در تماس مي‌باشند. اين فعاليتها در بخشهاي زير انجام مي‌شوند.

 

بخش جستجوي اينترنتي:

اين بخش جستجوي فهرست مقالات مراجعين را با استفاده از كليد واژه­هاي ارائه شده از   Pub Med انجام مي­دهد، سپس مقالات را از سايت علوم پزشكي مازندران ( mazums) و يا از مجلات موجود در آرشيو كتابخانه تهيه مي­نمايد.

                  بخش مخزن و امانت :

منابع اطلاعاتي مورد‌نياز مراجعين بر طبق ضوابط خاص در اين بخش به امانت داده مي‌شوند.همچنين اين بخش مسئول پيگيري بازگشت به موقع منابع به امانت رفته است. كتابهاي فارسي و لاتين در قفسه هاي جداگانه، بر اساس موضوع  مرتب شده است. نظام دستيابي به منابع به صورت سيستم قفسه باز مي باشد كه در واقع موثرترين روش استفاده از مجموعة كتابخانه است و به  مراجعه كننده امكان دسترسي سريع و مستقيم به منابع را داده، علاوه بر اين، امكان گزينش و انتخاب كتاب از ميان كتاب هاي مشابه را براي اعضاء فراهم مي آورد. چنانچه مراجعين نياز به راهنمايي جهت دسترسي به منابع ساير كتابخانه ها داشته باشند ،مي توانند با راهنمايي كتابدار كتاب خود را بيابند.

   امانت گرفتن كتب و منابع موجود، منوط به داشتن كارت دانشجويي براي دانشجويان و گرفتن امضاء براي پزشكان و                     رزيدنتها و پرسنل ميباشد.  

              بخش مرجع:

 

كتب مرجع و پايان نامه ها :

شامل كتب مرجع (لغت نامه،دايره المعارف، اطلس و ...) و پايان نامه‌هاي دانشجويان و اعضاي هيئت علمي بيمارستان ميباشد و استفاده تنها در محل ميسر است. 

     منابع الكترونيكي :

با توجه به اينكه امكان تهيه كپي از لوح فشرده، و دي وي دي هاي همراه كتاب امكان پذير است منابع فوق امانت داده نخواهند شد مگر در موارد خاص.

 

1397/07/28
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal